Λογότυπο του Έργου

Ημερίδα Διάχυσης Αποτελεσμάτων του Έργου

6 Ιουνίου 2023

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η Ημερίδα Διάχυσης Αποτελεσμάτων του Έργου, στο Αμφιθέατρο Πολυμέσων της Βιβλιοθήκης ΕΜΠ. Στην ημερίδα συμμετείχαν ενδιαφερόμενοι από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (Καθηγητές, Ερευνητές και φοιτητές από τους Ναυπηγούς Μηχανολόγους Μηχανικούς, τους Μηχανολόγους Μηχανικούς και τους Χημικούς Μηχανικούς), το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, τη Δ.Ε.Η., και προσωπικό από τους Φορείς του Έργου (ΕΝΤ/ΕΜΠ, ΕΤΠ/ΕΜΠ, ΕΒΕΤΑΜ, ΜΡΤ).

Οι συμμετέχοντες, τόσο κατά τη διάρκεια της ημερίδας, όσο και στα διαλείμματα, είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους και να συζητήσουν τόσο για τις προκλήσεις του Έργου και πιθανές προεκτάσεις του στην Έρευνα και τη Βιομηχανία, όσο και για μελλοντικές συνέργειες και συνεργασίες.

Ημερίδα Διάχυσης των Αποτελεσμάτων του Έργου

Παρουσίαση Εργασιών

Μάιος 2023

Η κα Χαρίκλεια Σαράφογλου από τον Φορέα ΕΝΤ/ΕΜΠ, Επιστημονικά Υπεύθυνη του Έργου, και ο κ. Ηλίας Γεωργιόπουλος από τον Φορέα ΕΒΕΤΑΜ, παρουσιάζουν τα αποτελέσματα του Έργου στο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο ITSC 2023, στην πόλη Quebec του Καναδά.

ITSC2023 - Παρουσιάσεις εργασιών

25 Απριλίου 2023

Η κα Σταματίνα Βουγιούκα και ο κ. Χρήστος Ζωτιάδης από το Εργαστήριο Τεχνολογίας Πολυμερών παρουσιάζουν τα αποτελέσματα του Έργου στο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο APME 23, στο Παρίσι της Γαλλίας.

Vouyiouka-Zotiadis Presentation APME2023

APME 2023 - Διάχυση αποτελεσμάτων του έργου

Συνάντηση Φορέων

2 Φεβρουαρίου 2023

Σήμερα πραγματοποιήθηκε, διαζώσης, συνάντηση των Φορέων της Σύμπραξης για την υλοποίηση του Έργου. Η συνάντηση έγινε στο Εργαστήριο Ναυπηγικής Τεχνολογίας.

Φεβρουάριος 2023 - Διαζώσης Συνάντηση των Φορέων του Έργου

19 Δεκεμβρίου 2022

Η κα Χαρίκλεια Σαράφογλου, Επιστημονικά Υπεύθυνη του Έργου, παρουσιάζει τα αποτελέσματα του Έργου στο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο 8th International Conference of the Hellenic Metallurgical Society.

Sarafoglou Poster Patra 2022

HMS 2022 - Διάχυση αποτελεσμάτων του έργου

Συνάντηση Φορέων

12 Δεκεμβρίου 2023

Σήμερα πραγματοποιήθηκε συνάντηση των Φορέων της Σύμπραξης, με σκοπό τον προγραμματισμό των τελικών δοκιμών στο πλαίσιο του Έργου. Η συνάντηση έγινε στις εγκαταστάσεις της ΜΡΤ.

Δεκέμβριος 2022 - Συνάντηση των Φορέων του Έργου στην ΜΡΤ

30 Ιουνίου 2022

Ο κ. Χρήστος Ζωτιάδης παρουσιάζει τα αποτελέσματα του Έργου στο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο EPF2022, στην Πράγα της Τσεχίας.

Zotiadis Presentation EPF2022

EPF2022 - Διάχυση αποτελεσμάτων του έργου

4 Μαΐου 2022

Ο κ. Ιωάννης Πατρίκαλος παρουσιάζει τα αποτελέσματα του Έργου στο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο ITSC2022, στη Βιέννη της Αυστρίας.

Patrikalos poster ITSC2022

ITSC2022 - Διάχυση αποτελεσμάτων του έργου

Σύσκεψη Φορέων του Έργου

31 Μαρτίου 2022

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η 4η Εξαμηνιαία Σύσκεψη Φορέων του Έργου. Η σύσκεψη πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Webex και σε αυτήν συμμετείχαν οι υπεύθυνοι από όλους τους φορείς του έργου.

4th meeting

Σύσκεψη Φορέων του Έργου

Ελατήρια Εμβόλων

5 Νοεμβρίου 2020

Η ΜΡΤ ετοίμασε ελατήρια εμβόλων για χαρακτηρισμό από το Εργαστήριο Ναυπηγικής Τεχνολογίας ΕΜΠ.

Ελατήρια εμβόλων για χαρακτηρισμό

Ελατήρια εμβόλων

Παραγωγή μικροκαψουλών

6 Οκτωβρίου 2020

Το Εργαστήριο Τεχνολογίας Πολυμερών ΕΜΠ έχει ξεκινήσει τις προκαταρκτικές δοκιμές παραγωγής μικροκαψουλών. Η μορφολογία των καψουλών εξετάζεται σε Ηλεκτρονικό Μικροσκόπιο Σάρωσης (SEM), στην ΕΒΕΤΑΜ.

Προκαταρκτικές δοκιμές παραγωγής μικροκαψουλών

Αφίσα του Έργου

2 Οκτωβρίου 2020

Κατεβάστε την αφίσα του HYSELFDROPS, από εδώ.

Εναρκτήρια σύσκεψη

22 Σεπτεμβρίου 2020

Το Εργαστήριο Ναυπηγικής Τεχνολογίας, Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ (ΣΝΜΜ), διοργάνωσε την πρώτη συνάντηση του προγράμματος με τίτλο «Υβριδικά επιστρώματα θερμικού ψεκασμού με αυτο-λιπαντικές ιδιότητες για προστασία από φθορά ελατηρίων εμβόλων Μηχανών Εσωτερικής Καύσης - ΜΕΚ (HYSELFDROPS)». Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams την Τρίτη, 22 Σεπτεμβρίου 2020, 10:00 π.μ. Στη συνάντηση συμμετείχαν οι υπεύθυνοι από όλους τους φορείς του έργου.

Αρχικά, παρουσιάστηκε με συντομία το αντικείμενο του Έργου και η υλοποίηση του οικονομικού αντικειμένου, ενώ στη συνέχεια οι φορείς που συμμετέχουν στο Έργο παρουσίασαν τα μέλη της ερευνητικής τους ομάδας. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με συζήτηση για τον καθορισμό του προγράμματος υλοποίησης του Έργου.

στιγμιότυπα από την εναρκτήρια συνάντηση του έργου

Η αφίσα του έργου